Nasza oferta
IVT Greenline HT C Plus
IVT Greenline E
IVT Greenline D
IVT Greenline F
IVT Greenline G
VVB 200/160 RF
VVB 300/160 RF
VVB 350/150 RF
Zastosowanie
Zasada dzialania  
Skad energia?  
Koszt eksploatacji  
Klimatyzacja
Termomodernizacja
Wyslij zapytanie ofertowe
Zdjecia instalacji

Pompy ciepła
Wykorzystaj zgromadzoną energię

Grunt akumuluje energię cieplną wyemitowaną przez słońce. Energię tą, przy pomocy pompy ciepła można wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ciepło z gruntu pobierane jest przez czynnik chłodzący (który krąży w poziomym/pionowym wymienniku ciepła) i przekazywane jest do pompy ciepła. Tam jego temperatura jest podwyższana do ogrzewania i produkcji CWU. Pompa ciepła dostarcza kilkakrotnie więcej energii niż pobiera. Dostarczony 1 kW energii elektrycznej jest przetwarzany na trzy do pięciu kW energii cieplnej. Pompa ciepła z poborem energii z gruntu, podłoża skalnego, powietrza lub wody jest urządzeniem wytwarzającym energię cieplną dla twojego domu nawet w najzimniejsze dni roku przy bardzo niskich kosztach eksploatacyjnych.

Sonda pionowa

Przykład rozwiązania dolnego źródła na bazie gruntu poprzez układ sond pionowych do głębokości ok. 100m . Ułożony w odwiercie wymiennik pionowy stanowi zamknięty obieg, w którym cyrkuluje niezamarzająca mieszanina glikol-woda. Pobrane ciepło jest zamieniane przez pompę ciepła na energię potrzebną do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody.

Kolektor poziomy

Pompa ciepła wykorzystuje część energii słonecznej zgromadzonej w ziemi. Wymiennik poziomy wypełniony mieszaniną glikol-woda, ułożony w gruncie na głębokości ok. 1,4m pobiera ciepło i przekazuje je do pompy ciepła. Pompa wykorzystuje pobrane ciepło do centralnego ogrzewania oraz do produkcji ciepłej wody. Ułożony w ziemi kolektor poziomy nie zakłóca wegetacji roślin rosnących w ogrodzie.

Ciepło z wody gruntowej

W przypadku małej powierzchni działki możemy zastosować pompę ciepła pobierającą energię z układu dwóch studni głębinowych. Przy pomocy pompy głębinowej pobierana woda ze studni czerpanej przekazuje swoją energię do pompy ciepła poczym oddawana jest do drugiej studni chłonnej. Pompa ciepła pracująca w układzie studni głębinowych osiąga bardzo wysoki współczynnik efektywności ze względu na wysoką temperaturę dolnego źródła (7-10oC). Warunkiem zastosowania pompy ciepła pracującej na bazie wody głębinowej jest odpowiedni wydatek studni jak również jej skład fizykochemiczny.

Ogrzewanie z pomp ciepła na bazie powietrza

Dolnym źródłem dla pomp ciepła jest powietrze atmosferyczne lub powietrze wentylacyjne. Stosując ten system redukujesz koszty inwestycyjne (brak konieczności wykonywania kolektora pionowego, poziomego bądź studni). Jest to system, który w mroźne dni jest wspomagany dodatkowym źródłem ciepła.